23.04 – 03.05.2010 Польське культурно-освітнє товариство організує низку заходів, які традиційно називають Днями польської культури.
Між іншим відбудеться науковий семінар з питань пограниччя культур, концерт, присвячений 200 річниці з дня народження Ф.Шопена, виставка творів польського митця з Харкова А. Федецького тощо. Дні польської культури відбуваються під егідою Генерального консула Польщі у Харкові.
Урочисте засідання Вченої ради Бердянського університету менеджменту і бізнесу з нагоди надання титулу Doktor Honoris Causa і презентація монографії бердянських і польських вчених «Особливості буковинського пограниччя: історія культурного полілогу» (23.04.2010 – год. 12.00; БУМІБ, вул. Свободи, 117а).
Традиція присвоєння почесних титулів вченим, мислителям, авторам ґрунтовних і фундаментальних праць, утому числі титулу доктора (Doktor Honoris Causa), сягає в далеке минуле.
Сьогоднішня традиція присвоєння почесних титулів та відзнак поширюється також на видатних громадських діячів та митців. Передусім цей титул надається закордонним вченим, а сама традиція надзвичайно поширена в Італії, Німеччині, Бельгії, Іспанії, Великобританії, Польщі. У ХХ столітті ця академічна традиція поширилася на університети Американського континенту. І нарешті ВНЗ нашої країни почали впроваджувати цей світовий академічний досвід.
Цього разу титул Doktor Honoris Causa надається Збіґнєву Ковальському, заслуженому діячеві культури, промоторові ідей мультикультуралізму та міжетнічної толерантності, засновнику та багаторічному директорові Міжнародного фольклорного фестивалю «Буковинські зустрічі», який відбувається у п’яти країнах центральної Європи: Польща, Румунія, Словаччина, Угорщина і Україна. Збіґнєв Ковальські є почесним громадянином міста Кимпилунг Молдовенеск (Румунія) і посідає безліч державних нагород і відзнак, між іншим: Орден за заслуги перед польською культурою (2004), Срібляний мікрофон (2002), Нагорода міністра культури і мистецтв Польщі (1999), Орден Президента Польщі Бронзовий Хрест (1998), Титул заслуженого діяча польської культури (1994), Медаль «За заслуги перед містом Піла» (1992).
Презентація монографії бердянських і польських вчених «Особливості буковинського пограниччя: історія культурного полілогу» (Лідія Антошкіна, Олександр Гадинко, Гелена Красовська, Петро Сигеда, Олексій Сухомлинов. – Донецьк: ТОВ «Ноулідж», 2010. – 238 с.)
У монографії досліджено механізми буковинського культурного пограниччя, що розглядаються через призму сучасних історичних та суспільно-політичних подій, які обумовлюють появу нових багатонаціональних територій як невід’ємної ознаки глобалізованого світу.
Проблема злагоди, консенсусу, примирення, конструктивного діалогу, єднання всіх політичних партій, всіх гілок влади і всіх суспільних сил в тій чи тій державі (а це особливо стосується сучасної України) була завжди і зараз є актуальною. І Буковина являє нам сáме такий яскравий взірець і такий приклад. Отже, тема монографії, де порушено саме цю гостру проблему, є нагальною та злободенною.
До того ж питання історії, віросповідань, культури (зокрема культової архітектури), мови в цьому унікальному куточку Європи для сучасної науки й суспільно-політичної практики є цікавим і важливим. Як ми ставимося до своєї матеріальної й духовної спадщини? Зберігаємо й плекаємо, примножуємо чи занедбуємо її? Монографія ставить і такі болючі запитання і дає на них чітку, однозначну відповідь.
Інаугурація року Року Шопена – Фестиваль польської класичної музики – під егідою та за участю генерального консула Польщі Ґжеґожа Серочинського (23.04.2010 – год. 17.00; музична школа).
За рішенням ЮНЕСКО 2010 рік проголошений Роком Шопена, патронат над яким узяв Європарламент і головний секретар Ради Європи Торб’єрн Янгланд. Україна приєдналася до святкування на підставі розпорядження Міністерства культури і туризму, згідно з яким 2010-й рік проголошений Роком Шопена. У програмі найкращі твори автора у виконанні музикантів-педагогів і їхніх вихованців.
Відкриття виставки робіт Альфреда Федецького – під егідою та за участю генерального консула Польщі Ґжеґожа Серочинського(24.04.2010 – год. 15.00; Музей ім. Бродського)
Альфред Федецький (народився в 1857 році), поляк за походженням, більшу частину свого життя мешкав і працював у Харкові. Знаменне, що через півроку після винаходу «сінематографа» братами Люм’єрами він першим в Україні й Росії «оживив» фотографії, знявши хронікально–документальне відео «Святкове перенесення чудотворної ікони Озерянської Божої Матері із Курязького монастиря у Харків». Цей факт вивчають на факультетах кіномистецтва, але дуже стисло і поверхово: ніхто не брався за дослідження життєвого і творчого шляху першого оператора в Україні. Альфред Федецький став першою зіркою кінематографа і великою білою плямою в історії українського кіно.
Запрошуємо до участі!
Протягом 23.04 – 03.05.2010 передбачено низку культурно-освітніх заходів