Науково-практичний семінар „Пограниччя культур і мультикультуралізм: інтегруючий чинник чи історичний виклик?” та IV Українсько-польські європейські читання приурочені Дню Європи і є початком низки заходів, спрямованих на заохочення вивчення питань взаємодії нашої держави та структур ЄС, які також мають сприяти популяризації ідеї європейської інтеграції.
Науково-практичний семінар, організований спільно з Інститутом славістики Польської академії наук, та представлені на ньому реферати мають засвідчити, що об'єднана Європа XXI століття являє собою своєрідну мозаїку різноманітних народів, етносів, мов та культур, а також репрезентує широкий спектр віросповідань та вірувань. На перший погляд, це явище може відігравати дезінтеграційну роль у житті суспільства єдиного європейського організму, з другого ж боку, саме через таку різноманітність виявляється парадоксальна єдність. Сучасна наукова думка все частіше застосовує поняття полілог культур, мультикультуралізм, пограниччя культур, що свідчить про актуальність і новітність згадуваних явищ.
Суспільний простір культурного пограниччя, яким безперечно є Україна, має розглядатись як продукт взаємодії та взаємозалежностей цілої низки чинників та аспектів, що визначають регіональну й локальну ідентичність його мешканців.
IV Українсько-польські європейські читання, що відбуваються під егідою та за участю Генерального консула Польщі Ґжеґожа Серочиньського, є доказом того, що зміни геополітичної ситуації у світі та нещодавні перетворення в нашій державі змушують шукати якісно нові форми внутрішньої організації та принципи зовнішньої політики, які б відповідали інтересам сьогодення. Декларований попередніми урядами європейський вектор стає цілком конкретною реалією сьогодення.
Європейська інтеграція України – це шлях, який обрав сам народ. Ми прагнемо взяти все найкраще з досвіду наших сусідів, які сьогодні є заможними й стабільними країнами. Для цього потрібно, щоб кожен з нас почав будувати Європу в Україні, починаючи з власної вулиці, власного міста.
Презентація книги кандидата філологічних наук, доцента О. Сухомлинова „Польсько-українське культурне пограниччя у прозі Ярослава Івашкевича (топіка і функціональність)” безпосередньо пов’язана з тематикою згадуваного семінару.
У монографії досліджено прозову творчість Ярослава Івашкевича міжвоєнного періоду в контексті механізмів польсько-українського культурного пограниччя. Автор впроваджує новий погляд і бачення польсько-української проблеми у міжвоєнній творчості письменника, використовуючи при цьому сучасні методологічні праці, в яких польські, українські, російські та швейцарські автори репрезентують новий, відмінний від попередніх, спосіб трактування проблематики пограниччя культур.
Аналізуючи "українські втаємничення" Ярослава Івашкевича, автор книги обґрунтовує і доводить, що Україна виконувала у творчості письменника роль "центрального краєвиду", а також була своєрідним аксіологічним та емоційним центром. Домінанта культурного пограниччя, різних типів світосприймання визначали ідею європеїзму Івашкевича, який розумівся як синкретизм Сходу та Заходу.
У проведенні заходів беруть участь провідні наукові працівники Інституту славістики Польської академії наук та Жешувського університету.
Організатори:
БЕРДЯНСЬКИЙ УНІВЕРСИТЕТ МЕНЕДЖМЕНТУ І БІЗНЕСУ
ПОЛЬСЬКЕ КУЛЬТУРНО-ОСВІТНЄ ТОВАРИСТВО „ВІІДРОДЖЕННЯ”
ЦЕНТР ПОЛЬСЬКОЇ МОВИ ТА КУЛЬТУРИ