13 – 17 вересня Польське товариство «Відродження» у рамках Днів польської культури в Бердянську провело низку культурно-освітніх заходів. Варто нагадати, що вже протягом багатьох років під патронатом місцевих полків організовуються різноманітні виступи художніх колективів, солістів та музикантів, а також наукові конференції, семінари тощо. Члени польського товариства намагаються всебічно презентувати та популяризувати культуру своїх предків. Такого типу заходи стають особливою нагодою для зустрічі зі своїми земляками з Польщі. Цьогорічні Дні польської культури відбувались під егідою Генерального консульства Польщі у Харкові, яке представляв консул Пйотр Матусяк, також на заходах були присутні гості з Варшави, Піли, Жешува, Кракова та Познані.
У рамках святкових заходів відбулося урочисте засідання Наукової ради Бердянського університету менеджменту і бізнесу, на якому було надано титул Почесного Доктора ректору Державної вищої професійної школи польського міста Піла професору Адаму Марцінковському. Саме цей польський вищий навчальний заклад наприкінці минулого року видав другу монографію про поляків Бердянська.
Спільно з кафедрою слов’янської Бердянського університету менеджменту і бізнесу уп’яте було організовано українсько-польський науково-практичний семінар «Культурні пограниччя: сучасні тенденції». На пленарному засіданні було представлено реферати, в яких розглядалися загальнотеоретичні проблеми багатокультурності. Після чого відбулись засідання секцій: «слов’янознавство» та «лінгвістика й методика навчання іноземних мов». Усього було виголошено 24 реферати, обговорення яких тривало до пізнього вечора.
13 вересня відбулося відкриття виставки «Польські дослідники Сибіру», підготовку якої здійснило Консульство Польщі у Харкові. В експозиції представлені репродукції фотографій і документів, що розповідають про життя й наукові розвідки поляків на землях Сибіру, починаючи з вісімнадцятого століття. Чимало представників польської інтелігенції за три століття було заслано на каторгу саме сюди. Виставка створена спільними зусиллями архівістів Польської та Російської академій наук, а також Державним архівом Російської Федерації. На експозиційних стендах – біографії польських дослідників Сибіру: громадських діячів, військовослужбовців, політичних засланців, карти Зауралля, репродукції фотографій, документів російською та польською мовами.
Багато вражень і емоцій справили виступи учнів бердянської музичної школи та членів Товариства «Відродження», які представили твори польських класиків. На повітання глядачів консул Польщі Пйотр Матусяк сказав наступне: «Відомо, що музика є тим чинником, що об’єднує людей у всьому світі. Упевнений, що творчість польських і українських композиторів спричиниться до ще більш міцного поєднання двох братніх народів».
У рамках Днів польської культури відбувся круглий стіл «Україна та Польща в європейському освітньому просторі», участь у якому взяли представники двох бердянських університетів. Матеріали українсько-польської дискусії було опубліковано на сторінках «Південної зорі».
Також відбулась зустріч з адміністрацією Бердянського медичного коледжу, яка розпочалася з покладання квітів до пам’ятної дошки видатного бердянця, лікаря та художника польського походження Людвіга Годлевського.
Дні польської культури в Бердянську є доказом того, що місцеві поляки є інтегральною складовою багатонаціонального міста й усієї України. Я особисто з нетерпінням чекатиму наступного року, щоб вкотре насолоджуватись феєрією польської культур на берегах Азовського моря. Бажаю витривалості та творчої наснаги усім полякам Бердянська на чолі з Лєхом Сухомлиновим.
Доктор гуманітарних наук Гелена Красовська, Варшава.