28 – 29 вересня у Бердянському педагогічному університеті відбулась міжнародна конференція «Мова і соціум: етнокультурний аспект». У рамках згаданого заходу було проведено круглий стіл «Толерантні міжнаціональні відносини: розвиток етнічної, культурної, мовної самобутності» за участі голів національно-культурних товариства Бердянська. Серед іншого було обговорено проблеми вивчення та викладання національних мов і деякі правові аспекти діяльності організацій національних спільнот. У своєму виступі голова Польського товариства «Відродження» Лєх Сухомлинов, спираючись на дані соціолінгвістичних досліджень, проведених спільно з закордонними науковцями, представив мовну ситуацію поляків у нашому регіоні.
У цьому році 7–11 вересня відбувся ІІІ конгрес Польських наукових товариств закордоном. Зустріч учених з усього світу була організована Товариством “Спільнота Польська”, Яґеллонським університетом і Польською Академією мистецтв. Головною темою дебатів була наступна проблема: “Польська молодь на чужині – виховні й освітні завдання”. Чимало визначних науковців із закордону, а також з-над Вісли дискутували про сучасний стан і майбутне польськомовних наукових центрів поза межами Польщі. Почесним гостем Конгресу був президент РП Броніслав Комаровський, який говорив про потребу в самоорганізації полонійних середовищ, звернення до минулого досвіду, і, звісна річ, про необхідність відкритості на нові явища.
У 2005–2006 рр. у конгресах брав участь голова ПКОТ “Відродження” кандидат філологічних наук, доцент Лех Сухомлинов, а його доповіді щодо свідомості й національної ідентичності поляків на Сході були опубліковані у післяконференційних збірниках. У цьому році в межах Конгресу відбувалася також медична сесія “Медицина й охорона здоров’я: виховання польської молоді на чужині”; представницею від поляків Бердянська була голова Полонійного об’єднання лікарів Ольга Бондарева, яку було відзначено почесноїю нагородою – статуеткою Бєґаньського. Ця нагорода надається особам, які мають високі заслуги перед медициною.
15 вересня в музеї “Подвиг” відбулося відкриття виставки “Дім є далеко. Польща й надалі близька…”.
Задумом ініціаторів виставки (Анджей Кшиштоф Кунерт і Рафал Столярський) було представлення історії найнезвичайнішого формування Польських Збройних Сил з часів ІІ світової війни.
На 50 планшетах великого формату показано бойовий шлях Армії генерала Андерса в усіх її трьох утіленнях – від Польської Армії в СРСР, створеної у серпняі 1941 року, а у березні-серпні 1942 року евакуйованої з СРСР на Близький Схід, через Польську Армію на Сході (АПС) аж до ІІ Польського Корпусу, свореного в липні 1943 року, Корпусу, який з грудня 1943-го провадив військові дії на італійському фронті. Завдяки фотографіям й історичним документам показано також драматичний, вже повоєнний, розділ історії цієї Армії, символом якого стало позбавлення генерала Владислава Андерса польського громадянства органами влади Народної Польщі у вересні 1946 року (це рішення було анульовано тільки у 1989 році).
15 серпня в Польському домі у Бердянську відбулись урочистості з нагоди державного свята Польщі – Дня Війська Польського. Свято припадає на день Успіня Пресвятої Богородиці (за римсько-католицьким літургічним календарем) й було запроваджене Сеймом у 1992 році з метою увіковічення варшавської битви 1920 року. Перемога Війська Польського над Червоною армією врятувала Європу від комуністичної навали.
2 серпня відбулася робоча зустріч членів Правління Польського товариства «Відродження» з головою Фундації «Допомога поляком на Сході» Ольгою Іваняк. Під час розмови було порушено питання щодо поточної роботи Товариства, а також було обговорено плани на майбутнє. Голова ПКОТ «Відродження» Лєх Сухомлинов представив додатки до «Південної зорі», які з травня цього року видаються завдяки Фундації, а також ознайомив з каталогом картин Людвіга Годлевського, місцевого поляка, лікарі та художника. Досягнуто попередньої домовленості щодо спільної організації презентації монографії присвяченої польській діаспорі у нашому місті «Поляки Бердянська: документи, факти, коментарі», що має відбутись у грудні у приміщенні Польської академії наук у Варшаві.
Діяльність голови Полонійного об’єднання лікарів, що функціонує при Польському Товаристві «Відродження», лікаря-пульмонолога Ольги Бондаревої була високо оцінена польськими колегами. Правління Наукового союзу лікарів у Ченстохові ухвалило рішення про вручення їй почесної статуетки імені Бєґоньського. Ця нагорода надається особам, які мають високі заслуги перед медициною та Науковим союзом лікарів. Вручення статуетки лауреатам відбудеться у Кракові у вересні цього року під час ІІІ Всесвітнього конгресу польських наукових товариств закордоном.
В додатку:
- Пріоритети головування Республіки Польща
в Раді Європейського Союзу
- Школа толерантності
- Декілька коротких инфомацій
Дивись в PDF
В додатку:
- Візит Генерального консула Республіки Польща
- Виставка картин Людвіга Годлевського
- Візит делегації ДВПШ в Пілі
- Концерт польської класичної музики
Дивись в PDF