Нова версiя нашого сайту
http://ua.polonia.org.ua українською мовою     http://polonia.org.ua польскою мовою
 
 
15 09 2011 - 09:34:00

 Дім є далеко. Польща й надалі близька…

15 вересня в музеї “Подвиг” відбулося відкриття виставки “Дім є далеко. Польща й надалі близька…”.

Задумом ініціаторів виставки (Анджей Кшиштоф Кунерт і Рафал Столярський) було представлення історії найнезвичайнішого формування Польських Збройних Сил з часів ІІ світової війни.

На 50 планшетах великого формату показано бойовий шлях Армії генерала Андерса в усіх її трьох утіленнях – від Польської Армії в СРСР, створеної у серпняі 1941 року, а у березні-серпні 1942 року евакуйованої з СРСР на Близький Схід, через Польську Армію на Сході (АПС) аж до ІІ Польського Корпусу, свореного в липні 1943 року, Корпусу, який з грудня 1943-го провадив військові дії на італійському фронті. Завдяки фотографіям й історичним документам показано також драматичний, вже повоєнний, розділ історії цієї Армії, символом якого стало позбавлення генерала Владислава Андерса польського громадянства органами влади Народної Польщі у вересні 1946 року (це рішення було анульовано тільки у 1989 році).



Виставка показує також складний період початку формування цієї Армії в СРСР, пізнішу її щляхи через три континенти (Європа, Азія, Африка, знову Європа) і славетний бойовий шлях в Італії (Монте Кассіно, Лорето, Предаппіо, Болонія) слідами легіонів генерала Юзефа Домбровського, нарешті драму трьох тисяч солдатів, для котрих протягом усієї війни “дім був далеко, але Польща весь час близько”, і котрим не довелося дійти з італійської землі до Польщі. На виставці було представлено багатий ілюстративний матеріал, чимала частина якого була відсутня у книжкових і альбомних публікаціях не лише у час існування ПНР, а й зараз. Для приготування виставки використано як оригінальні фотознімки, так і мапи, ескізи, книжкові видавництва, військову пресу, поетичні тексти, солдатські пісні, графіку, карикатури, плакати, поштові марки тощо.

Виставку підготовлено Генеральним Консульством РП у Харкові і Польським культурно-освітнім товариством “Відродження” в Бердянську та приурочено до дня міста Бердянська. Для польського народу день 17 вересня є скорботною датою. Власне цього дня у 1939 році війська СРСР без оголошення війни напали на Польщу, порушуючи її суверенність та ламаючи основи міжнародного права. Підставою для агресії Червоної Армії став пакт Ріббентропа-Молотова від 23 серпня 1939 року між СРСР та гітлерівською Німеччиною.

Окупація Польщі Червоною Армією означа¬ла фактичний вступ СРСР у Другу світову війну. Польська держава фактично при¬пинила існування. Радянські і німецькі війська в Польщі розмежовувала лінія по ріках Нарев, Вісла, Сян, як і було передбачено секрет¬ним додатковим протоколом. Для надання законності радянському режимові в За¬хідній Україні 22 жовтня 1939 р. під контролем нової влади було проведено вибори до так званих Народних зборів, а вже 1-2 листопада 1939 р. П'ята сесія Верховної Ради СРСР ухвалила рішення про включення Західної України і За¬хідної Білорусі до складу СРСР.

Використано матеріали інтернетної сторінки “Столична Естрада”




 



ПІДТРИМКА САЙТУ:
Сенат Республіки Польща


Фундація "Pomoc Polakom na Wschodzie"